T Shujaa Pride Images
TEAM NEWS: Dala 7s pool C all ready!
By Eric Njiru | Fri 09 Aug, 2019 12:12

Top Fry Nakuru will be captained by Cassius Omollo and Crispin Onyango during the third round of Satnbic 7s, Dala leg on Saturday August 10, 2019 in Kisumu.

Head Coach Mitch Ocholla named Edwins Makori, John Okoth, Geoffrey Ominde and Dancan Abuyeka among others for the weekend assignment.

Speaking this week to Raga House, Ocholla said:

"We take every game at a time. Nakuru RFC has no guarantee and has to work to get out of pool C. The intention is to improve on paper. On the pitch, the assignment should be done on the pitch."

"Quality sides in the circuit, this will be a great challenge for Nakuru." 

Nondies will be without Benjamin Marshall, Pharis Mbadi and Dennis Ombachi who are nursing injuries according to manager Kevin Were.

Kenyan Internationals Fidel Oloo and Brian Amaitsa return to the squad for the Kisumu trip. They’ll be joined by Moses Begum Steven Odhiambo, Jeremy Matata, Daniel Okito and Mark Ongayo among others. 

Mean Machine eye a first cup quarterfinal in Dala with Marvin Karungi bleeding blue alongside Richard Alai, Brian Marube and Raymond Ekutu.

Others are Valentine Odoyo, Charles Kinyanjui, Alfred ‘Daddy’ Orege, Otachi Yazmin, Daniel Oluoch, Festus Safari, Erick Muthama, Bruce Odhiambo and halfback Antony Abonyo. 

Kabras Sugar return to Stanbic 7s this weekend after missing Kabeberi 7s. 

Kenya 7s international Brian Tanga captains the 2017 Stanbic 7s champions an dis joined by fellow internationals Dan Sikuta, William Diffu and Felix Ayange.

Diffu will be making his Kabras sugar debut after joining from Homeboyz while Timoci Sinaite after representing Fiji 7s.

TEAM NEWS
Top Fry Nakuru
1.Cassius Omolo 2.Crispin Onyango 3.Amos Obae 4.John Okoth 5.Edwins Makori 6.Walter Okoth 7.Collins Enonda 8.Geoffrey Ominde 9.Chrissant Ojwang 10.Duncan Abuyeka 11.Hannington Wabwire 12.Charles Odongo 13.Rodgers Gworo

Nondies
1.Fidel Oloo 2.Brian Amaitsa 3.Steven Ortice 4.Steve Odhiambo 5.Mark Ongayo 6.Saidi Sumba 7.Ian Mabwa 8.Moses Begi 9.James Evans 10.Peter Makuba 11.Jeremy Matata 12.Alex Magoma 13.Daniel Okito

Mean Machine
 
1.Brian Marube 2.Richard Alai 3.Raymond Ekutu 4.Marvin Karungi 5.Valentine Odoyo 6.Charles Kinyanjui 7.Alfred Orege 8.Yazmin Otachi 9.Daniel Oluoch 10.Festus Shiasi 11.Erick Muthama 12.Bruce Odhiambo 13.Antony Odhiambo

Kabras Sugar
1. Dan Sikuta 2. William Diffu 3. Kelvin Kabole 4. Felix Makokha 5. Malika Habil 6. Valerian Tendwa 7. Brian Tanga (Captain) 8. Felix Ayange 9. Ntabeni Dukisa 10. Timoci Sinaite 11. Paul Abuto 12. Dan Angwech 13. Wilson Omondi

POOL C FIXTURES:
Nondies vs Mean Machine 10.20am 
Top Fry Nakuru vs Kabras Sugar 10.40am 

Nondies vs Kabras Sugar 1.10pm 
Top Fry Nakuru vs Mean Machine 1.30pm 

Mean Machine vs Kabras Sugar 4pm 
Top Fry Nakuru vs Nondies 4.20pm

Eric Njiru
ericnjiru41@gmail.com +254726205521
Leave a comment