P Prinsloo
Prinsloo Div II: Egerton, Embu unbeaten on day one
By Patrick Korir | Sat 21 Jul, 2018 18:35

Egerton Wasps and Embu RFC were eight of 24 teams that stayed unbeaten in Prinsloo Sevens Division two games played in Nakuru on Saturday.

MMUST, Kiambu, Northern Suburbs, Kisii, Makueni and Comras were also part of that club guaranteeing them a place in the cup quarters.

MKU Thika, Ngong RfC, Nakuru KITI and Daystar Falcons are some of the teams that ended in the next band of eight and will contest the Challenge Trophy. They are joined by Citam Kisumu, Stingers, Eldoret RfC and TUK.

Bomet University, Shamas, Stormers, Mbale, Molo, KCA, AP and Bungoma will all gun for the consolation Spears Trophy.

Knockout pairing - Div II - Sun 22 July 2018

Spear Trophy

8:00AM Spear Trophy QF1 – Stormers vs Bomet 

8:00AM Spear Trophy QF 2- Mbale vs Molo

8:20AM Spear Trophy QF3 – KCA vs Adminstration Police 

8:40AM Spear Trophy QF4 – Shamas vs Bungoma 

Challenge Trophy

8:40AM Challenge trophy QF1 – Daystar vs Ngong 

9:00AM Challenge Trophy QF2 – MKU Thika vs Nakuru KITI 

9:20AM Challenge Trophy QF3 – Citam Kisumu vs Stingers 

9:40AM Challenge Trophy QF4 – Eldoret vs TUK

Cup Quarters

10:00AM Cup QF1 – MMUST vs Embu 

10:20AM Cup QF2 – N. Suburbs vs Kisii 

10:40AM Cup QF3 – Egerton vs Makueni 

11:00AM Cup QF4 – Comras vs Kiambu 

Day one Results Saturday 21 July

Round one

Egerton Wasps 14 - TUK 7 

Daystar Falcons 19 - Molo 0 

Embu 21 - Nakuru KITI 7 

Makueni 14 - Administration Police 0

N. Suburbs 40 - Citam Kisumu 0 

MKU Stingers 19 - Bomet University 0 

Kiambu 24 - KCAA Stormers 0 

Kisii 40 - Bungoma 0

MMUST 12 - Shamas 0 

MKU University 38 - Mbale 0 

Comras 10 - Eldoret 5 

KCA 14 - Ngong 15

Round two

Egerton 24 - Molo 7 

Daystar Falcons 35 - TUK 0 

Embu 14 - Administration Police 0 

Makueni 29 - Nakuru KITI 12

N. Suburbs 39 - Bomet 0 

MKU Stingers 17 - CITAM Kisumu 22

Kiambu 33 - Bungoma 5 

Kisii 36 - KCAA Stormers 5

MMUST 49 - Mbale 0 

MKU University 26 - Shamas 7 

Comras 22 - Ngong 19 

KCA 7 - Eldoret 25

Round three

TUK 12 - Molo 0 

Daystar Falcons 5 - Egerton Wasps 10 

Nakuru KITI 24 - Administration Police 7 

Makueni 12 - Embu 17

Kiambu 22 Kisii RFC 22

Division 2 Pools

Pool A: Catholic Monks, Northern Suburbs, CITAM Kisumu, Bomet
Pool B: Makueni, Embu, Nakuru KITI, Administration Police
Pool C: Daystar Falcons, Egerton Wasps, TUK, Molo
Pool D: Kisii, Kiambu, KCAA Stormers, Bungoma
Pool E: Mount Kenya University, MMUST, USIU, Mbale
Pool F: KCA, Comras, Eldoret, Ngong

Patrick Korir
Related Articles
Leave a comment