K Kisii
Prinsloo Div 2: Kisii are the Champions!
By Patrick Korir | Sun 22 Jul, 2018 17:28

Kisii RFC bagged the Prinsloo Division Two title after seeing off Egerton Wasps 5-0 in the final played at the Nakuru Athletics Club on Sunday 22 July.

The game had to go to the sudden death to separate the two. Kisii RFC are now promoted to next week's Sepetuka Sevens as the 16th team by virtue of winning the second division in Nakuru. 

Also read Prinsloo Div II: Egerton, Embu unbeaten on day one

For a place in the final Egerton Wasps beat Comras 7-0 with a converted try from Edwin Kimutai as Kisii edged out MMUST 21-5 in the other semifinal. 

MMUST settled for Bronze with a 33-0 win over Comras as Northern Suburbs earned the Plate after seeing off Makueni 7-0 in the fifth place final. Eldoret saw off Daystar Falcons 14 in a 29-point thriller to return to North Rift with the Challenge Trophy as Citam Kisumu head home with the 13th place title after knocking out Nakuru KITI 21. Shamas ended with the Spear Trophy by beating Molo RFC 17-0. 

Individual awards

At the end of the second division tournament, Ian Mukanzi of MMUST was picked out as the Most Valuable Player (MVP) as Kisii's Alvin Marube was named the most promising young player. 

Final results - Sun 22 July

Spear - Molo 5 Shamas 17

13th place - Nakuru KITI 5 Citam Kisumu 21f

Challenge Trophy - Daystar 14 Eldoret 15

5th Place - N. Suburbs 7 Makueni 0

Bronze - MMUST 33 Comras 0

Cup - Kisii 5 Egerton 0 (After extra time)

Semis results - Sun 22 July

Cup semis  Finals

SF1- MMUST 5 Kisii RfC 21

SF2 - Egerton Wasps 7 Comras 0

5th Place Semi Finals

SF1 - Embu 7 - N. Suburbs 26 

SF2 - Makueni 14 - Kiambu 5

Challenge Trophy Semi Finals

SF1 - Daystar Falcons 12 MKU Thika 10 

SF2 - Stingers 5 - Eldoret RFC 19

13th place Semi Finals

SF1 - Ngong 7 Nakuru KITI 12 

SF2 - CITAM Kisumu 17 - TUK 5

Spear Semi Finals 

SF1 - KCAA Stormers 12 Molo 17

SF2 - Shamas 19 - KCA University 0

Quarterfinal results  - Sun 22 July

Spears Trophy

KCAA Stormers 22 - Bomet 0 

Mbale 12 - Molo 14 

KCA 22 - Administration Police 0 

Shamas 26 - Bungoma 0

Challenge Trophy 

QF1 - Daystar 24 - Ngong 5 

QF2 - MKU Thika 21 - Nakuru KITI 5 

QF3 - Citam Kisumu 5 - Stingers 19 

QF4 - Eldoret RFC 19 - TUK 0

Main Cup

QF1 - MMUST 22 - Embu 14 

QF2 - N. Suburbs 5 - Kisii 10

QF3 - Egerton 7 - Makueni 5 

QF4 - Comras 20 - Kiambu 5

Day one Results - Saturday 21 July

Round one

Egerton Wasps 14 - TUK 7 

Daystar Falcons 19 - Molo 0 

Embu 21 - Nakuru KITI 7 

Makueni 14 - Administration Police 0

N. Suburbs 40 - Citam Kisumu 0 

MKU Stingers 19 - Bomet University 0 

Kiambu 24 - KCAA Stormers 0 

Kisii 40 - Bungoma 0

MMUST 12 - Shamas 0 

MKU University 38 - Mbale 0 

Comras 10 - Eldoret 5 

KCA 14 - Ngong 15

Round two

Egerton 24 - Molo 7 

Daystar Falcons 35 - TUK 0 

Embu 14 - Administration Police 0 

Makueni 29 - Nakuru KITI 12

N. Suburbs 39 - Bomet 0 

MKU Stingers 17 - CITAM Kisumu 22

Kiambu 33 - Bungoma 5 

Kisii 36 - KCAA Stormers 5

MMUST 49 - Mbale 0 

MKU University 26 - Shamas 7 

Comras 22 - Ngong 19 

KCA 7 - Eldoret 25 

Round three

TUK 12 - Molo 0 

Daystar Falcons 5 - Egerton Wasps 10 

Nakuru KITI 24 - Administration Police 7 

Makueni 12 - Embu 17

Kiambu 22 Kisii 22

Division 2 Pools

Pool A: Catholic Monks, Northern Suburbs, CITAM Kisumu, Bomet 

Pool B: Makueni, Embu, Nakuru KITI, Administration Police 

Pool C: Daystar Falcons, Egerton Wasps, TUK, Molo 

Pool D: Kisii, Kiambu, KCAA Stormers, Bungoma

Pool E: Mount Kenya University, MMUST, USIU, Mbale 

Pool F: KCA, Comras, Eldoret, Ngon

Patrick Korir
Related Articles
Leave a comment