M
MMUST, Makueni through to Christies Div II semis
By Brian Msalame | Sun 16 Sep, 2018 12:34

Masinde Muliro University of Science and Technology (MMUST) and Makueni RFC have qualified for the semi finals of the Christie Sevens Division II tournament following respective wins over campus sides Blak Blad and MKU Thika respectively, in games played at the Impala grounds on Sunday 16 September. 

With Blad boasting an impressive unbeaten record on day one, the onus was on the Thika Road based outfit to brush aside MMUST but it was the students from Kakamega who had the final say in the first of the main cup quarter finals played at Impala Club, Nairobi. Winger Archadius Kwesa’s converted effort was the sole try for Blak Blad who will now face Vandals in their second knockout match of the day.

Vandals, a development side comprising of players drawn from the hosts Kenya Harlequins were shocked by a less fancied Nzoia Sugar Webuye who defeated them 19-10 to book a semi final date with MMUST.

In the remaining cup semi final, Makueni are scheduled to play Enos Otieno’s Egerton Wasps following victories over MKU Thika and COMRAS respectively.

Meanwhile, Mbale RFC’s close 15-12 victory over Administration Police (AP) and Daystar Falcons’ 7-17 defeat to Stingers means the winners of both of those matches will play each other in the first of the two challenge trophy semi finals. Catholic Monks and Embu RFC will contest the second semi. Monks were able to defeat JKUAT 12-0 while Embu were 14-5 winners over TUK.

In the Spear competition, Nakuru KITI, CITAM Kisumu, BATUK and Ngong Warriors are through to the semi finals following 19-17, 12-7, 35-7 and 21-5 wins over Kiambu, KCA, Masaku and KCAA Stormers respectively.

Fixtures - Day 2 - Sun 16 September 2018

8:00am: Spear QF1 – Nakuru KITI 19 Kiambu 7

8:00am: Spear QF2 – Citam Kisumu 12 KCA 7

8:20am: Spear QF3 – BATUK 35 Masaku 7

8:20am: Spear QF4 – Ngong 21 Stormers 5


8:40am: CT QF1 – Mbale 15 AP 12

9:00am: CT QF2 – Stingers 17 Daystar 7

9:20am: CT QF3 – CUEA 12 JKUAT 0

9:40am: CT QF4 – Embu 14 TUK 5


10:00am: Cup QF1 – Blakblad 7 MMUST 14

10:20am: Cup QF2 – Webuye 19 Vandals 10

10:40am: Cup QF3 – MKU Thika 5 Makueni 14

11:00am: Cup QF4 – Comras 0 Egerton Wasps 19

Results - Day 1 - Sat 15 September 2018

Round 1

AP 5 - Nakuru Kiti 12 

MMUST 7 - Vandals 12 

Stingers 17 - Citam Kisumu 10 

Blakblad 33 -BATUK 0 

CUEA 38 - KCA 0 

MKU Thika 7 - JKUAT 5

Webuye 17 - TUK 0 

Mbale 27 - Masaku 0 

Egerton Wasps 29 - Ngong RFC 0 

Makueni 38 - Kiambu 0 

Daystar 10 - Stormers 0 

Embu 12 - Comras 22

Round 2

AP 17 - Vandals 10 

MMUST 31 - Nakuru Kiti 12 

Stingers 24 - BATUK 10 

Blakblad 39 - Citam Kisumu 7 

Catholic Monks Vs JKUAT

MKU Thika 19 - KCA 7

Webuye 19 - Masaku 7 

Mbale 24 - TUK 0 

Egerton Wasps 31 - Kiambu 0 

Makueni 38 - Ngong 0 

Daystar 0 - Comras 19 

Embu 31 - KCAA Stormers 5

Round 3
Nakuru KITI 5 - Vandals 38 
MMUST 34 - AP 0 
Citam Kisumu 12 - BATUK 12 
Blakblad 15 - Stingers 12 
KCA 0 - JKUAT 15 
MKU Thika 22 - CUEA 12

TUK 19 - Masaku 0 

Mbale 10 - Webuye 19 

Ngong 17 - Kiambu 0 

Makueni 7 - Egerton Wasps 7 

KCAA Stormers 0 - Comras 31 

Embu 17 - Daystar 5

Original Pools

Pool A: Masinde Muliro, Catholic Monks, Stingerz, BATUK

Pool B: Blak Blad, Webuye, Admin Police, JKUAT

Pool C: MKU Thika, Egerton Wasps, Nakuru Kiti, Masaku

Pool D: Mbale, Daystar Falcons, CITAM Kisumu, Stormers

Pool E: Makueni, Embu, KCA, TUK

Pool F: Embu, Daystar Falcons, KCCA Stormers, Comras

Brian Msalame
Related Articles
Leave a comment