K PICTURE AFRICA Photos
KCB win Kabeberi 7s
By Raga House | Sun 22 May, 2022 12:48

KCB won the opening round of the National Sevens Circuit after defeating Strathmore Leos 12-10 in a tense Kabeberi 7s cup final at the RFUEA Ground on Sunday 22 May 2022.

The bankers were quick off the blocks, starving the Leos of possession before Bob Muhati went over the whitewash for the game’s opening try. Levi Amunga drilled home the conversion for a 7-0 lead.

Further KCB pressure saw the evergreen Jacob Ojee score the bankers’ second try for a 12-0 lead at the break.

Strathmore returned for the second half a transformed side, Brunson Madigu following up on his own kick to ground the ball for a 12-5 score before Joseph Ayiro landed a try for a 12-10 score.

It remained tense as the clock wound down, center referee eventually sounding the full time whistle to end the match, KCB winning the first title of the 2022 sevens season.

Menengai Oilers claimed third place with a 26-5 win over Homeboyz.


Pool A: KCB, Masinde Muliro, Kabras Sugar, Western Bulls

Pool B: Mwamba, Nondescripts, Strathmore Leos, Mean Machine
Pool C: Homeboyz, Menengai Oilers, Kenya Harlequin, Blak Blad
Pool D: Topfry Nakuru, Impala Saracens, Northern Suburbs, Daystar Falcons

Sunday May 22, 2022

Challenge Trophy quarterfinals 

8:30am Kabras vs Mean Machine 45-0

8:50am Impala vs Blak Blad 5-21

9:10am Nondies vs Western Bulls 19-22

9:30am Kenya Harlequin vs Northern Suburbs 10-5

Cup quarterfinals 

9:50am KCB vs Mwamba 14-5

10:10am Top Fry Nakuru vs Menengai Oilers 5-26

10:30am Strathmore Leos vs MMUST 32-8

10:50am Homeboyz vs Daystar Falcons 24-7

13th place semis

Machine vs Impala 12-26

Nondies vs Suburbs 27-10

Challenge Trophy Semis

Kabras vs Blad 12-20

Western Bulls vs Quins 7-23

5th Place semis 

Mwamba vs Nakuru 19-12

MMUST vs Daystar 19-12

Cup Semis 

KCB vs Oilers 17-12

Strathmore Leos vs Homeboyz 15-10

Women’s Final:  Top Fry 14 Mwamba 10

13th Place Play-off: Impala vs Nondies 12-14

Challenge Trophy Final: Blak Blad vs Quins 0-7

5th place Play-off: Mwamba vs MMUST 24-5

Bronze Final: Menengai Oilers vs Homeboyz 26-5

Gold Final: KCB vs Strathmore Leos 12-10

Kabeberi 7s Division 1 Day 1 Fixtures
900am Masinde Muliro v Kabras Sugar 20-17
920am KCB v Western Bulls 33-14
940am Nondescripts v Strathmore Leos 10-19
1000am Mwamba v Mean Machine 32-0
1020am Menengai Oilers v Kenya Harlequin 24-14
1040am Homeboyz v Blak Blad 29-0
1100am Impala Saracens v Northern Suburbs 24-10
1120am Topfry Nakuru v Daystar Falcons 24-7
1150am Masinde Muliro v Western Bulls 19-5
1210pm KCB v Kabras Sugar 22-5
1230pm Nondescripts v Mean Machine 29-5
1250pm Mwamba v Strathmore Leos 19-19
110pm Menengai Oilers v Blak Blad 19-5
130pm Homeboyz v Kenya Harlequin 45-0
150pm Impala Saracens v Daystar Falcons 5-12
210pm Topfry Nakuru v Northern Suburbs 19-12
240pm Kabras Sugar v Western Bulls 24-17
300pm KCB v Masinde Muliro 38-7
320pm Strathmore Leos v Mean Machine 32-5
340pm Mwamba v Nondescripts 10-7
400pm Kenya Harlequin v Blak Blad 21-19
420pm Homeboyz v Menengai Oilers 15-7
440pm Northern Suburbs v Daystar Falcons 12-21
500pm Topfry Nakuru v Impala Saracens 5-12

The division two competition has attracted a total of 24 teams.
DIV2:
Pool A: Kisumu, Molo, Kiambu, MKU Nairobi
Pool B: Catholic Monks, Stormers, JKUAT Cougars, Zetech Oaks
Pool C: Meru, Jumia Pay Pirates, Kenya Prisons, BATUK
Pool D: AP Warriors, Stingers, Masaku, Ngong Warriors
Pool E: Makueni, KCA University, Comras, Busia Borderrucks
Pool F: Shamas Foundation, Embu, Dagoretti Bulldogs, TUK Mustangs

-KRU Media

Tags
Kenya Cup   Kabeberi 7s  
Raga House
Ragahouse
Leave a comment